Týdenní přehled 26. – 30. 5. 2025

30. 5. 2025

Europarlamentní kalendář hlásí tento týden jako zelený. Nezasedají tedy výbory, ani plénum. Pro mě je ve znamení premiéry: s africkou delegací jsem vyrazil na misi. Kromě toho jsem ale sledoval, co nového přineslo nejen evropské dění. Rekapitulujeme…

BT2025WEB

ROZKLAD LIMITŮ CO2

Začneme pozitivně. V úterý Rada ministrů posvětila změny emisních norem CO2. Nově budou automobilky vykazovat limity plnění cílů průměrované do tří let. Doteď to mělo být každý rok. Jedná se o návrh, který představila na jaře Evropská komise, ale v Evropském parlamentu se rodil už od zimy. Přišla s ním naše frakce EPP, kde na tom velký díl práce udělali moji kolegové Danuše Nerudová a Luděk Niedermayer. Cíle se nemění, rychlost změny ano.

MILIARDY NA EVROPSKOU OBRANU

Potřebujeme vyztužit náš obranný štít. To nám připomíná Rus každý den, když pálí na Ukrajinu další a další střely. EU schválila tento týden nástroj, který může evropské obraně značně pomoci. Umožní totiž členským státům společně nakupovat vojenské vybavení a získat půjčky na obranu. Jejich celková výše může být až 150 miliard eur. Tyhle peníze půjdou do evropské obrany – tedy na bezpečnost nás všech. A to je moc dobře.

ČÍNA ŠPEHUJE

Zásadní zpráva pro tento týden ale není ani trochu pozitivní. V civilizovaném světě má být tabu, aby jeden stát slídil u druhého, se kterým navíc chce budovat nějaké diplomatické vztahy. Ale přesně to se dělo. Česká vláda označila Čínu zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti ministerstvu zahraničí. Tato špionáž trvala od roku 2022 a prováděla ji skupina APT31, která je napojená na čínskou vládu. Důležité je, že se čínští kyberútočníci nedostali k tajným informacím, ale už jenom fakt, že si pročítali běžnou emailovou komunikaci, není v pořádku. Naštěstí se to českým zpravodajským službám podařilo odhalit. I toto je otázka bezpečnosti a ochrany našich zájmů.

MISE V DRC

Situace v Demokratické republice Kongo (DRK) je kritická, jak vás informuju už od ledna, kdy eskaloval konflikt, který v oblasti doutná přes 30 let. Ozbrojenci z hnutí M23, podporovaní sousední Rwandou, ovládli město Goma na východě DRK a další strategické oblasti, které jsou bohaté na nerosty. V Kongu je nyní téměř osm milionů vnitřně vysídlených lidí a 500 tisíc uprchlíků, problematické je poskytování zdravotnické péče, není dostatek potravin, masivní problém je sexuální násilí.

Dění jsme vzdáleně pozorovali v rámci delegace pro vztahy s Afrikou a nyní jsme ve 12členném týmu europoslanců napříč frakcemi vyrazili do terénu. Program máme nabitý – setkali jsme se s prezidentem, zástupci vlády i opozice, jednali jsme také s několika neziskovými organizacemi a navštívili nemocnice. Zjišťovali jsem, jaký je skutečný stav v zemi a jak může Evropa pomoci. Po návratu o tom napíšu ještě podrobnější report.

Tímto bych týdenní přehled uzavřel. Přeji pokud možno klidný a odpočinkový víkend!

Autor: Jan Farský

Příspěvek můžete sdílet na sociální sítě