Týdenní přehled 24. – 28. 2. 2025
Máme za sebou „zelený týden“ - tedy takový, kdy my europoslanci jsme v domovských státech a navštěvujeme regiony. To jsem si moc užil! Zároveň se toho zase hodně dělo v Evropě i ve světě... Pojďme si to shrnout.

TŘI ROKY RUSKÝCH BRUTALIT
V pondělí to byly přesně tři roky, co ruské tanky vyrazily ke Kyjevu. Vladimir Putin nedokázal déle odolávat imperiálnímu puzení, které vůči Ukrajině silně cítil už od anexe Krymu a rozhodl se, že si zemi chce podmanit celou. Díky odhodlání Ukrajinců se mu to ale nepovedlo. Žádná „třídenní speciální operace“ nebyla dokonána, místo toho už tři roky sledujeme nevyprovokovanou agresi. Západ nadále nabízí pomoc, aby Ukrajina nepadla. Ale snad už i většina politiků pochopí, že musíme pomáhat natolik, aby zvítězila. Nelze ustupovat požadavkům agresora.
JEDNÁNÍ, A CO ČINY?
S tříletým výročím od invaze a v kombinaci se střídáním prezidentů v Bílém domě se věci dávají do pohybu. A vůle dojít k dohodě o urovnání mezi Ukrajinou a Ruskem se zdá být silná. S nelibostí jsem sledoval, jak se Donald Trump baví nejprve s masovým vrahem Putinem, zatímco ohledy na Ukrajinu nebral v potaz a Evropu držel na druhé koleji. O to víc mi byla sympatická iniciativa Emmanuela Macrona, který se v Evropě snaží najít alternativní řešení. Intenzivně jedná s dalšími evropskými lídry a tento týden byl prvním Evropanem, kterého americký prezident přijal v Ovalné pracovně. Navázal na něj britský premiér Keir Starmer, který následně ohlásil svolání mimořádného summitu o Ukrajině na neděli. Jen o pár dní později se budou už unijní lídři scházet na (také) mimořádném summitu Evropské rady. Chci věřit, že si na těch četných schůzkách předjednají, co je nutné a příští týden už uvidíme reálné činy. Protože další prohlášení je Ukrajincům v zákopu k ničemu.
OŽIVENÍ EVROPSKÉHO PRŮMYSLU
Evropská komise tento týden představila několik dlouho očekávaných dokumentů. Jedním z nich byl Clean Industrial Deal. Nemyslím, že se vylučuje pomoc průmyslu a cíl dýchat čistý vzduch. To v sobě kloubí právě tento plán pro evropský průmysl. Upravuje směr, kterým se vydáváme, ale nezahazuje ambice v oblasti životního prostředí. Evropský průmysl musíme podporovat a cestu k tomu vidím skrze investice do inovací. To musíme realizovat. Zároveň byl představený tzv. Omnibus, který obsahuje protibyrokratická opatření – což je krok správným směrem. Evropa se potřebuje zbavit nadbytečné byrokracie. Díky tomu bude konkurenceschopnější a efektivnější.
NÁVŠTĚVY V ČESKU
Konečně jsem na vlastní oči viděl „beskydský zázrak“. Vyrazil jsem za ním na rozhraní Moravskoslezského a Zlínského kraje. Prohlédl jsem si překrásné Trojanovice, ve kterých dokázali zmodernizovat obec a přitom zachovat valašskou tradici a kontinuitu. Bylo osvěžující vidět, jak tam vše dává smysl, projekty se nedělají nárazově, ale mají jednotící myšlenku. S obdivem jsem si také prošel areál a poslechl si o projektu CÉRKA, jehož vizí je z důlního areálu vytvořit regionální centrum inovací, vzdělávání a volného času. Ambiciózní plán, kterému rád pomůžu s realizací!
A to je ze souhrnu tohoto týdne vše. Příští týden máme v Bruselu výbory, které budou ve znamení příprav na plenární zasedání. Informace zase přinesu. Krásný odpočinkový víkend přeji.
Autor: Jan Farský