Evropa bude taková, jakou si ji uděláme. V Česku máme vůči EU dost předsudků, které ale vychází z klausovské ideologie, kterou mnozí dlouhá léta ochotně přiživovali. Realita je jiná. Neexistuje nějaký „zlý Brusel“, který nám diktuje, jak máme postupovat. Jsme to my, kdo tvoří společné postoje. Když budeme jenom nadávat, ničeho tím nedosáhneme. Musíme k evropské politice přistupovat aktivně a navrhovat konstruktivní řešení.
Občas si ale v Česku některé věci překombinujeme sami. V EU přijímáme právní předpisy, které potom musíme přenést do českého právního řádu a někdy je přitom dost nafoukneme. Tomuhle problému se říká Gold Plating a zbytečně si tím komplikujeme život. Chci s tím něco udělat. Jako úplný základ považuji to, že o tom budeme mluvit a zasadíme se o změnu.
Evropa je ekonomickou mocností, ale na rozdíl od Spojených států ještě není tou vojenskou a politickou. Na tom, aby se to změnilo, pracuji ve Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE). Zaměřuji se na obranu, do které teď Evropa začíná masivně investovat. Nejen, že tím posílíme naši bezpečnost, ale vytvoříme také pracovní místa a posílíme evropské inovace. Silicon Valley vyrostlo i na zakázkách od americké armády – něco podobného by se nám mohlo podařit i v Evropě. Na tom všem spolupracuji s komisařem pro obranu Andriusem Kubiliem.
K posílení naší bezpečnosti potřebujeme partnery, proto se také angažuji ve Výboru pro zahraniční věci (AFET). Řešení příčin migrace nebo zajištění kritických surovin, tyto otázky zkrátka nemůžeme vyřešit sami. Zapojuji se proto také v několika parlamentních delegacích – především s Afrikou. Ta je pro nás čím dál důležitějším bezpečnostním, ale i ekonomickým partnerem.
V EU se vyrábí více oceli, aut i letadel než ve Spojených státech. Vývoz zboží z EU do USA převyšuje dovoz z USA do EU. Zároveň je ale pravda, že ekonomický růst Evropy v posledních letech za USA a Čínou zaostává, především v technologiích – od čipů až po umělou inteligenci (AI).
Pokud chceme prosperitu našeho kontinentu nejen zachovat, ale i posílit, musíme vytvořit nové příležitosti pro evropské podniky. Třeba tím, že omezíme byrokracii. Ale hlavně musíme firmám usnadnit investování napříč EU tak, že vytvoříme tzv. jednotný kapitálový trh. Investice dnes převážně zůstávají uvnitř hranic jednotlivých států. Dokud se nebudou investoři spojovat napříč Evropou, nedokáží zajistit dost peněz pro zmíněné technologické inovace. O tom všem mluví tzv. Draghiho zpráva, což je recept pro nastartování ekonomiky v EU. Tu teď na evropské úrovni převádíme do praxe.
Pro Česko je zcela zásadní budoucnost automobilového průmyslu. S evropskými automobilovými koncerny se shodujeme, že spalovací motory přestanou být za pár let cenově atraktivní. Budoucnost je elektrická. Teď se ale hraje o to, jestli bude evropská, anebo čínská. Pokud v Evropě nevyvineme dostupný elektromobil, zaplaví nás levná čínská elektroauta. EU proto musí vytvořit vhodné podmínky pro evropské automobilky – třeba zjednodušením regulací nebo odstraněním překážek pro investice. I na tom pracuji v průmyslovém výboru.
Bohatství Evropy je v lidech. Některé regiony ale přicházejí o potenciál milionů talentovaných lidí. V jejich kraji jim chybí vysoká škola nebo třeba nemohou najít práci, na kterou jsou kvalifikovaní. Spousta nadaných lidí pak svůj region opustí. I tento problém je potřeba řešit na evropské úrovni. Jako bývalý starosta Semil tedy přirozeně patřím do Výboru pro regionální rozvoj (REGI).
A na čem tam děláme? Teď připravujeme rozpočet EU pro roky 2028-2034 a hlídáme, aby se neosekaly investice do regionů a venkova na úkor nových nebo urgentnějších priorit – jako je obrana, konkurenceschopnost nebo přechod k udržitelnému hospodaření. Dobrá zpráva je, že se tyto priority s rozvojem regionů doplňují. Například dopravní infrastruktura je důležitá pro civilní i obranný účel a napomáhá regionálnímu rozvoji.
Témata4works2025-04-14T12:49:23+02:00