Forum24: Schillerovou asi znervózňovaly zelené fajfky. Bude i vládní zmocněnec na šifrování obsahu? ptá se opozice
Vláda už nebude každoročně zpracovávat zprávu o připravenosti k přijetí eura. Prohlásil to premiér Andrej Babiš, podle kterého je vytváření těchto zpráv zbytečné, protože současný kabinet nechce euro v Česku zavádět.

Alena Schillerová a Andrej Babiš, repro foto Pavel Hofman / FORUM 24
„Je zbytečné každý rok projednávat pozici k euru, my euro nechceme. Příští vláda ať si to vyřeší v prvním čtvrtletí 2030, za nás není důvod o tom mluvit,“ řekl po jednání vlády premiér Andrej Babiš a neopomenul zkritizovat Českou národní banku za udržování vyšších úrokových sazeb oproti eurozóně.
Zprávy dosud společně připravovaly ministerstvo financí a Česká národní banka. Dokument pravidelně hodnotil plnění pěti maastrichtských kritérií, tedy například výši inflace, stav veřejných financí nebo kurzovou stabilitu. Česko se k přijetí eura zavázalo při vstupu do Evropské unie v roce 2004, termín přijetí však nikdy nestanovilo.
Místopředseda STAN a europoslanec Jan Farský zdůraznil, že společnou měnou už platí také Bulharsko a Slovensko ji používá 17 let. „A Česko? Nic. Babišova vláda ztopila dokument, který pravidelně vyhodnocoval stav české ekonomiky. Alenu Schillerovou asi znervózňovaly ty zelené fajfky, které se v něm objevovaly. Hledat argumenty proti euru se stávalo čím dál těžší. A tak před tím Babišova vláda raději úplně zavřela oči,“ uvedl Farský.
Zároveň připomněl starší výrok Andreje Babiše z roku 2009, kdy tehdejší podnikatel podporoval přijetí eura. „Euro musí být klíčové téma pro jakoukoliv budoucí vládu. Nechápu, proč to politici konečně nepochopí,“ citoval někdejší Babišova slova.
Celý článek čtěte zde na Forum24.
Autor: Pavel Šmejkal
