Farský: ‚Starostové starostům.‘ Pro Ukrajince je důležitější spolupráce s Evropou než peníze.

4. 7. 2025

„Přemýšlel jsem, co můžu změnit já. Jak konkrétně pomoct. A je to skrz osobní meziměstské provázání,“ vysvětluje europoslanec a místopředseda hnutí STAN Jan Farský. Otevírá další možný směr české pomoci při rekonstrukci Ukrajiny: prohloubení spoluprácí na úrovni regionálních politiků. Česko s tím má historickou zkušenost, ze které čerpalo, nyní má podle Farského příležitost předávat ji dál.

IMG_0253

Europoslanec Farský se starostou Charkova Igorem Terechovem

Při své týdenní návštěvě Ukrajiny se europoslanec Jan Farský setkal se starosty, místostarosty, členy zastupilstev, náměstkem ministra zahraničí, ale i stážisty Nadace Partnerství. Ti vytváří na Ukrajině síť lidí z politiky, byznysu a neziskových organizací, kteří poznávají českou zkušenost s obnovou země.

„Vytváří komunitu, která už teď pracuje na budoucí rekonstrukci Ukrajiny. Aby ukrajinské i evropské prostředky, které dorazí, byly investovány co nejefektivněji,“ říká Farský.

Diskuze se stážisty z Nadace Partnerství

Europoslanec zdůrazňuje, že vazba mezi Českem a Ukrajinou je značná. Vděk za podanou českou ruku slyší na každé schůzce, kterou absolvuje. Místopředseda hnutí STAN ale vidí ještě další prostor k prohlubování vztahů.

„Během obnovy České republiky z komunistického marasmu jsme byli vedeni partnerskými obcemi ze Západu. Jako starostovi mi to hodně pomáhalo – inspirace, že to půjde, že cesta vede k cíli a není nekonečná. Přišlo mi to důležité,“ vypráví. A dodává: „To vidím jako další logický krok při rekonstrukci Ukrajiny.“

Přímá spolupráce na úrovni probíhá. Nedávno například daroval Liberecký kraj sanitky na Ukrajinu, v Charkově si zase starosta Igor Terechov pochvaloval kooperaci s Brnem.

Farský v posledních měsících pracoval na tom, aby mohl projekt „starostové starostům“ posunout na další úroveň. V dubnu se viděl se starostou Koločavy Vasylem Chudyncem. Koločava je partnerským město Semil od roku 2013, smlouvu o spolupráci s ním Farský před 12 lety – tehdy semilský starosta – uzavíral.

Setkání se starostou Koločavy Vasylem Chudyncem

„Říkal mi zvláštní údaj. Ve městě na východě Ukrajiny, které má více jak 20 tisíc obyvatel, prauje na radnici 150 lidí a z nich jenom 15 bylo někdy mimo Ukrajinu v Evropě,“ zdůrazňuje.

Rád by proto nejen předával zkušenosti na dálku, ale místní ukrajinské starosty dostával do jejich partnerských měst v Česku. „Ukrajinci po spolupráci touží. Chtějí rovné partnerství a být součástí Evropy. Nevystupují jako prosebníci, nikdo si neřekl o peníze. Na to jsou moc hrdí a vědomí toho, co dokázali a co zvládnou. Ohromně je ale posune výměna zkušeností,“ myslí si Farský.

„V devadesátých letech jsme navazovali partneské spolupráce s obcemi z Nizozemska nebo Německa. Tehdejší vyspělé demokratické západoevropské země předávali zkušenost nám, kteří jsme byli poznamenáni komunistickou nadvládou. Myslím, že je na místě, abychom se takto obrátili nyní na ukrajinská města a pomohli jim se postavit na nohy po devastující ruské agresi,“ uzavírá.

Autor: Anna Urbanová

Příspěvek můžete sdílet na sociální sítě