Evropa se musí zbavit zbytečné byrokracie. To je cesta k vyšší efektivitě

27. 2. 2025

Každý den miliony lidí v Evropě tráví více času vyplňováním formulářů a byrokracií než tím, co je živí. Největší překážkou pro firmy zůstává regulační zátěž. Administrativa nás všechny - od státních zaměstnanců po podnikatele, od inženýrů po zemědělce - zpomaluje. Stojí to čas, peníze a inovace. To musíme zjednodušit.

24-09-11_Farsky_portrait-59

Zdroj fotografie: Jan Farský

Evropa zaostává v globálním závodě. Jsou to přitom naši podnikatelé a pracovní síla, co nás posouvá vpřed v mezinárodní konkurenceschopnosti. Dejme jim prostor a čas, který potřebují k inovacím. Některé povinnosti ohledně reportování zůstávají důležité pro dosažení klíčových cílů EU, jako je zajištění bezpečnosti nebo boj proti změně klimatu, ale je potřeba snížit zbytečnou byrokracii.

Malé a střední podniky tvoří 99,8 procenta všech firem v Evropě a podílejí se téměř 52 procenty na celkovém hospodářství. Jsou zásadním zdrojem inovací. Vytváří pracovní místa, která podporují rodiny a komunity po celé EU. Jsme proto rádi, že Evropská komise reagovala na náš apel plánem na zjednodušení administrativních procesů v Unii.

Musíme naléhavě zvýšit svou konkurenceschopnost

Návrhy Evropské komise v rámci balíčku protibyrokratických opatření „Omnibus“ sehrávají důležitou úlohu. Zaprvé představují obsáhlé zjednodušení v oblasti reportování o udržitelném financování, provádění povinných opatření v oblasti udržitelnosti a taxonomie. Zadruhé mají za cíl zjednodušit investice v rámci EU a zároveň odstranit administrativní povinnosti pro větší firmy.

Konečným cílem je snížit administrativní zátěž firem alespoň o 25 procent celkově a minimálně o 35 procent pro malé a střední podniky.

Je to ambiciózní, proveditelné a nezbytné

Snížení zbytečné administrativní zátěže neznamená rezignaci na odpovědnost. Potřeba dosáhnout klimatických, sociálních a environmentálních cílů zůstává. Ale tam, kde se to stalo příliš velkou byrokratickou překážkou, to musíme drasticky zjednodušit.

EU musí zůstat připravena naslouchat a reagovat na obavy průmyslu a obchodu. Je čas přehodnotit zastaralé procesy a přijmout chytřejší, na technologiích založená řešení, která bojují s neefektivitou. Zjednodušení není konečným cílem – tím je ekonomický růst.

Věříme, že tento program je klíčovým krokem k produktivnější Evropě. Zjednodušením zátěže získáváme prostor, energii a zdroje. V těchto stále více nejistých časech musíme upřednostnit, vybavit a podpořit naši podnikatelskou komunitu pro výzvy, které nás čekají.

Jan Farský je europoslanec a člen frakce EPP a místopředseda hnutí STAN, Tomas Tobé je švédský europoslanec, místopředseda EPP.

Autor: Jan Farský a Tomas Tobé / Zdroj: Lidové noviny

Příspěvek můžete sdílet na sociální sítě