Poslanec a 1. místopředseda hnutí STAN Jan Farský popsal v rozhovoru pro deník FORUM 24 důvodů, proč se jako koalice Pirátů a Starostů rozhodli změnit způsob kampaně. Nejdůležitější však podle něj bude nabízet vlastní témata a agendu. Poukázal také na škody, které zavinila současná vláda. „Zemi plundruje v oblasti ekonomické, lidské, ale i životního prostředí,“ říká Farský.

„V každé situaci se snažil pro sebe využít úplné maximum, bez ohledu na svoje nejbližší okolí. Je schopen se zbavit svých nejbližších včetně svého syna, když ho ohrožuje. Tak dopadneme jako celá společnost. Hodí se? Bude na něj převádět firmy a bude se tvářit, že je součástí úspěšné hry. Nehodí se? Odkopne ho,“ dodává. Rozklad společnosti v této zemi je podle něj značný.

Pane poslanče, horká fáze kampaně se blíží. Jak hodnotíte tu uplynulou část? Co jste si z ní odnesli?

Já v horké fázi kampaně už jsem, v Libereckém kraji jsme ji zahájili v pondělí, jezdíme po kraji a jdeme do osobního kontaktu, protože ten je v dnešní informačně zmatené době nenahraditelný. To je naše poučení z předchozí etapy.

Kdy nastal moment přehodnocení vaší kampaně?

Osobní kontakt byl na září plánován od začátku, ale s lidmi se potkáváme celé čtyři roky. Teď je to ovšem daleko intenzivnější, museli jsme reagovat na vnější vlivy. Byla tu drsná dezinformační kampaň a to nejhorší nás teprve čeká. Osobně jsem přesvědčený, že tento souboj tak trochu nejde vyhrát. Musíme vlastními tématy říkat lidem, proč má smysl nás volit, a ne jen donekonečna vyvracet lži. Paradoxně čím víc je vyvracíte, tím víc se dostanou i k lidem, kteří je do té doby neslyšeli.

A kde se podle vás stala ta největší chyba?
Úplně na začátku – měli jsme přes 30 procent a to bylo zcela mimo realitu. Vzbudili jsme očekávání, jako jedni z prvních jsme se dohodli a vylétlo to do výšin, které podle mě nebyly vůbec reálné. Od začátku jsme brali za úspěch 25 procent, jsme dvě demokratické koalice, takže bychom dohromady dali k 50 procentům, a to už tím kormidlem jde pootočit.

Nelitujete koaliční spolupráce s Piráty?
Ne. Pokud bych mluvil sobecky jen za Starosty, tak my na tom špatně nejsme a během čtyř let jsme v preferencích vyrostli na pětinásobek. Vnitřně je to oboustranně obohacující v naší debatě a spolupráci. Nikdo nemáme recept na tu jedinou správnou cestu, a proto diskutujeme.

Nevadí vám, že se nálepkování Pirátů pojmy jako „nová levice“ může přelít i na vás?
Já jsem se ve sněmovně hodně věnoval exekucím a insolvencím. Vůbec to nepovažuji za levicové téma, přestože si někteří myslí, že odpustit lidem dluhy je levičácké.

Jeden člověk v dluhové pasti má ovšem rodinu, děti, vychovává je v beznadějné situaci, v nedůvěře v systém a stát. To je pro společnost ekonomicky nesmírně nákladné, protože takový člověk neodvádí daně, je jenom příjemcem různých dávek. Odhad je, že těchto lidí je půl milionu. Lehce se pak stávají voliči extremistů, protože když nemají šanci na standardní řešení, přechází k extrému.

Z tohoto pohledu tedy sice můžu být levičák, ale z jiného pohledu budu pravičák, protože chci co nejmenší stát. O státu bych neměl vědět, pokud jsem v klidu a funguju, ale pokud padnu a škobrtnu, tak chci ruku, která mě nenechá padnout. Stát zbytněl způsobem, kdy se stává nefunkčním.

Demokratické strany kritizují současnou Babišovu vládu a volají po změně. Proč podle vás není jeho způsob vedení státu správný?

Zemi plundruje v oblasti ekonomické, lidské, ale i životního prostředí.

Ekonomické – stačí se podívat na schodek půl bilionu a 390 miliard příští rok. Od revoluce žádná vláda tolik nezadlužila Českou republiku za tak krátkou dobu. Nejdřív Babiš vytáhl všechny rezervy, které někde ležely, a použil je. Pak vytáhl peníze z Evropy, kde jsme měli nahromaděné dotační prostředky, a jeden rok je vzal, aby mohl říkat, jaký má přebytkový rozpočet. Když ty peníze chyběly, tak si začal půjčovat. Krátkodobě to může vypadat dobře, ale má to doběh a stát zevnitř hrozně oslabuje, nemá rezervy a půjčuje si peníze, které nemá.

Lidské a morální plundrování je to v tom, že pořád jde o trestně stíhaného člověka s minulostí estébáka. V každé situaci se snažil pro sebe využít úplné maximum, bez ohledu na svoje nejbližší okolí. Je schopen se zbavit svých nejbližších včetně svého syna, když ho ohrožuje. Tak dopadneme jako celá společnost. Hodí se? Bude na něj převádět firmy a tvářit se, že je součástí úspěšné hry. Nehodí se? Odkopne ho. Rozklad společnosti je značný, pro mě je největší bolestí ta nedůvěra ve spravedlnost. Společnost je funkční, dokud lidé věří v to, že se mohou dočkat spravedlnosti.

Jde oslovit voliče hnutí ANO, případně nerozhodnuté voliče?

Osobně jsem přesvědčen, že je to už hodně rozdělené. Skupinky jsou dané, ale 14 dní před volbami je ještě šance. Je potřeba ukázat kompetenci a vizi.

Jaké jsou?

Jeden z našich kandidátů na ministra financí Věslav Michalík představí plán, jak můžeme v roce 2025 bez škrtů mít vyrovnaný rozpočet. Je to kombinace úspor a investic – primárně ne státních, ale zahraničních firem, které tady mají své dceřinky. Pokud jim nabídneme, že budou moci zrychlit odpisy na robotizaci, automatizaci, digitalizaci, tak to vytvoří zajímavá místa v ČR, zvýší hodnotu práce i přidanou hodnotu, více to zakotví v sofistikovanější práci.

Pak tady máme evropské dotace. Kdekdo může vykřikovat, že Green Deal je nesmysl, ale peníze se nabízejí, my jsme „automotive“ ekonomika a elektromobily se budou prodávat, protože budou levnější. Jsou technologicky jednodušší, všechno tomu nahrává. Baterky sice jsou aktuálně problém, ale ten se mílovými kroky zlepšuje a řeší. Každá krize je příležitost. Je to o tom dostat se dopředu a pak v roce 2025 budeme na vyrovnaném rozpočtu.

Konkrétně vaše agenda je protikorupční. S protikorupčními subjekty má Česko bohatou historii – kdysi Věci veřejné, pak hnutí ANO a další se rýsují. Lék na korupci ale nepřinesly. Jakým způsobem ji chcete řešit vy?

Domnívám se, že u ANO je to překlep. To není protikorupční hnutí, ale profikorupční hnutí. Dotáhli to k dokonalosti, Babiš si přihrává peníze sám sobě a Agrofert je na státní rozpočet nasátý jako tasemnice. Odčerpává, nezabije, a když přeroste moc, tak ten dílek vypustí.

Prosadil jsme ve spolupráci s jinými registr smluv. Jsem za něj hrozně rád, dají se tam rozkrývat toky financí. Více než protikorupční pro mě byla důležitější transparentnost. Nemůžeme z toho ustoupit – korupce je kromě ztráty financí hlavně ztrátou motivace. Ve společnosti, kde uspějete díky korupci a tedy ne díky svým kvalitám, demotivujete lidi vůbec uspět. Je to brzda celého růstu. Chtěl bych žít ve společnosti, kde když budete přemýšlet, vzdělávat se, pracovat, tak uspějete a nezaklekne vás stát.

Bude mít podle vás další vláda těžkou pozici?

Bude. Ale lehčí to bude mít letos na podzim než za další čtyři roky. Vzhledem k úzkému vztahu prezidenta a premiéra očekávám, že to po volbách bude ještě dlouhé. Je tady takový rozval, jaký tady historicky nikdy nebyl, a to jenom proto, že si tuto zemi urvali dva lidé sami pro sebe.

Ve vašem koaličním týmu odborníků působíte jako odborník na obranu. Měl byste případně ambice zamířit do čela resortu obrany?

Politika vždy oslabuje, když přizná, že nemá hlad po funkci. Ale já to nebudu předstírat. Dělám věci, které mám pocit, že dělám nejlíp z těch, co jsou k dispozici. Proto jsem šel otázkou transparentnosti, protože jsem viděl, že nikdo jiný to neudělá. Jsem na to připravený, ale nemám problém s tím, když to bude dělat někdo jiný.

Jedenáct let zastupuju poslaneckou sněmovnu v parlamentním shromáždění NATO, takže k NATO mám hodně blízko a naše obrana je z velké části závislá na spolupráci se zahraničím. Bez něj se nepohneme. Na Afghánistánu, během tornáda na Moravě, to samé, když zorganizovali očkovací centra, je vidět, jaká jsou armáda profesionálové a co v nich máme za kapitál.

Horší pak je, když je premiér schopen ji prodat za pár hlasů od komunistů, aby se udržel u moci, a pak aby se s nimi plácal po ramenou a fotil. Ví, že si to může dovolit, právě protože jsou to takoví profíci.

 

Autor: Tony Havlík, redaktor deníku FORUM 24

Článek najdete na: https://www.forum24.cz/farsky-babis-prikroci-k-obcanum-stejne-jako-ke-svemu-synovi-nejvetsi-bolesti-je-neduvera-ve-spravedlnost/