Berte si, co urvete, říká vláda firmám v daňových rájích. Novela je neslušná

/, Média, Témata/Berte si, co urvete, říká vláda firmám v daňových rájích. Novela je neslušná

Berte si, co urvete, říká vláda firmám v daňových rájích. Novela je neslušná

Na středečním jednání Poslanecké sněmovny předložila vláda jí schválenou novelu zákona o zadávání veřejných zakázek. Tato novela si klade za cíl, v souvislosti s šířením onemocnění COVID – 19, odstranění administrativních překážek a zrychlení realizace veřejných zakázek ve veřejném zájmu. Novela však výrazně snižuje požadavky na kvalifikaci a výběr dodavatelů v jednacím řízení bez uveřejnění a otevírá cestu korupci. Dodavatelé vládních nákupů byly osoby s mnohočetnými exekucemi, nejasnou vlastnickou strukturou a bez historie.

„Rychlé nákupy ochranných prostředků proti šíření koronaviru jsou bezesporu potřebné, nicméně jakékoliv polevování v dodržování zásad pro zadávání veřejných zakázek nesmí být jen výmluvou pro nekontrolované utrácení veřejných prostředků,“ vysvětluje Jan Dupák, právník Transparency International

„Zákon je korupční. Hnutí ANO, pokud pro něj jeho poslanci zvednou ruku, přestává být protikorupčním hnutím,“ prohlásil místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík po jednání poslaneckého klubu.

Na pondělním jednání vlády nebyla zmíněná novela na stole a byla tam přidána až poslední chvíli.Poslanecká sněmovna nakonec projednávání návrhu neschválila. Zákon tak bude projednáván v klasických třech čteních během řádného jednání na konci května.

„Vláda ustoupila částečně, kdyby vládní novelu úplně stáhla z programu, sama by tím přiznala chybu. Taková je realita politiky. Největší neslušnost na celém návrhu je, že novela neotvírá zrychlení nakupování v České republiky. České firmy nemají problém ukázat své vlastníky a kdo za nimi stojí. Ona otevírá nakupování v zahraničí od firem v daňových rájích. Odbourala to, aby firmy musely dokládat vlastnictví a kvalifikaci. Takže vlastně otevřela dveře rozpočtu dokořán a nabídla „roztrhejte to na cimprcampr a berte si každý co dokážete urvat“, a to prostě nemůže být. Zrušila se pravidla, aby finance z rozpočtu neodcházely do podivných firem, a to je ten tunel, který v tom vidím. Místo aby se vláda věnovala podpoře českých výrobců jako jsou výrobci nano roušek z Turnova, tak vymýšlí, jak peníze z České republiky poslat do Číny nebo někam jinam.“ Shrnul Jan Farský předkládanou novelu.

 

2020-05-16T12:35:23+00:00 16.Kvě, 2020|