Vláda rozhodla, že stát vyplatí OSVČ jednorázově 25 tisíc, zároveň schválila i pravidla pro tzv. „kurzarbeit“, tedy systém, jakým bude stát přispívat na mzdy. Vláda dále jedná i o prodloužení nouzové stavu o dalších 30 dnů.

Na prodloužení 30 – denní lhůty je třeba reagovat hodně opatrně, vláda vždycky ví, co zakázat a jak si prodloužit svoje fungování, ale nereaguje moc dobře na to, jaká mají opatření dopad na ekonomiku a živnostníky a je třeba, aby odůvodnila, proč má být nouzový stav prodloužen o dalších 30 dnů. Původní lhůta ještě ani neuplynula, a proto není možné jen tak říct, že se to prodlouží. (…) Sněmovna se může z mého pohledu klidně scházet každý týden a prodlužovat nouzový stav klidně o dalších 7 dní. (…) Další prodloužení o 30 dnů je bianco šek.“ Uvedl předseda poslaneckého klubu Jan Farský.

Nouzový stav jako takový je vždy obrovským zásahem do lidských práv, proto je potřeba aby vláda vždy jasně, a hlavně transparentně artikulovala důvody pro prodloužení nouzového stavu. Zbytečně a nesrozumitelné prodlužování nouzové stavu, který denně stojí stát obrovské peníze, podle Jana Farského může ve výsledku zastavit chod státu, ohrozit celou společnost, a především přivést živnostníky a celou střední třídu na pokraj existence.

Je potřeba, aby vláda pomáhala těm nejzranitelnějším v současné situaci, to jsou zdravotníci a senioři, těm lze pomoci i bez nouzového stavu.“ Myslí si Jan Farský.

Starostové a nezávislí (STAN) podporují vládní záměr kurzarbeitu jako takový, přesto apelují na vládu, aby rozdělila firmy podle velikosti a těm menším (do 50 miliónového obratu) zajistila vyšší náhradu fixních nákladů mezi 80 a 100 %. Taková podpora by měla plynout po dobu nouzové stavu plus měsíc, aby byly firmy připravené obnovit své podnikání bez větších ztrát.

Zároveň by podnikatelé a OSVČ měli každých 10 dní trvání nouzové stavu dostávat pravidelnou dávku ve výši cca 5 000 Kč. Budou vědět co je čeká až jednou nouzový stav skončí budou moc obnovit podnikání, nepřijdou o své provozovny, dodavatele, možnosti podnikání.

„Ve chvíli, kdy vláda stanovuje zákaz, musí zároveň lidem říct, co to pro ně znamená, jak nouzový stav skončí a jak se z něho sebereme (…) Vláda nedává vizi, jak to skončí a jak z toho půjdeme dál. Zatím jen víme, co nesmíme (…) Každá krize je příležitostí, tato například ukázala zručnost českého národa při šití roušek, výrobě ventilátorů, ochranný štítů nebo využití nano materiálů. Můžeme z té krize vyjít silnější, ale potřebujeme vizi!“ dodal na závěr Jan Farský.