Nejde o 5 tisíc lidí, prospěje to milionům. Farský obhajuje stěhování desítek centrálních úřadů

/, Média, Nezařazené/Nejde o 5 tisíc lidí, prospěje to milionům. Farský obhajuje stěhování desítek centrálních úřadů

Nejde o 5 tisíc lidí, prospěje to milionům. Farský obhajuje stěhování desítek centrálních úřadů

Udržet v regionech obyvatele, zvýšit rozmanitost práce či snižovat ekonomické či kulturní rozdíly. Podobnými argumenty hájí poslanci Starostů a nezávislých návrh, kterým podporují přesun třiadvaceti centrálních úřadů státní správy z Prahy do krajských měst. Dotknout by se to mělo pěti tisíc úředníků, kteří by po přijetí zákona měli pět let na přípravu. „Jedná se o radikální myšlenku, která vzbuzuje emoce. Možná také odpor. Věřím však, že vláda z pohledu pěti let vyhodnotí návrh z dlouhodobé koncepce jako smysluplný,“ řekl pro Echo24 předkladatel návrhu Jan Farský.

Jedním z argumentů návrhu je, aby vysokoškoláci neodcházeli z regionu. Myslíte si, že se to jedním či dvěma úřady v krajském městě dá zachránit?

Ne, nechci říct, že tento zákon vše změní. Je to jeden z kamínků mozaiky, který dává smysl a má potenciál to změnit. Změna ale nepřijde za rok či za dva po přesunu úřadů. Trvat to může dalších pět až deset let a doufám, že to neskončí v této první etapě. Když se ukáže, že to dává smysl, tak to bude pokračovat.

Proč je nyní potřeba přesunout dvě desítky úřadů do krajských měst?

Praha přirozeně nasává další a další lidi. Regiony jsou čím dál víc ekonomicky slabé a sociálně postavené. Tento týden byl uveřejněn výzkum, proč lékaři nechodí do regionů. Sedmasedmdesát procent řeklo, že jim tam chybí práce pro partnera. Nejde o peníze ale o nemožnost najít zaměstnání. Pokud v kraji máte vysoký podíl vysokoškoláků, tak tlačíte na vyšší kvalitu vzdělávání pro jejich potomky. S tím souvisí i zvýšený nárok na kulturu, která nebude čistě konzumní. Zvýší se také kvalita služeb, protože se vydělané peníze budou utrácet více u místních.

Přijde nám naprosto přirozené, že se vysokoškoláci stěhují za prací do Prahy. Znám to i ze svého okolí. V Semilech máme devět tisíc obyvatel, tři střední školy. Po maturitě však odcházejí na vysokou školu a to znamená, že absolutní většinu už tady neuvidíte. Mimochodem, do Prahy přijíždí za prací na sto padesát tisíc lidí. Jenom z Ústeckého kraje je jich více jak deset tisíc. V souvislosti s přesunováním úřadů mluvíme o pěti tisících lidech. Musíme počítat i s tím, že se části zaměstnanců nebude chtít odejít. Mluvíme ale o horizontu pěti let, kdy budou lidé z jiných pražských úřadů chodit do starobního důchodu nebo budou měnit pracovní zařazení.

Za pět let mohou být jiné podmínky. Nemyslíte si však, že v současné době při vysoké zaměstnanosti, by přijetí nových úředníků mohl být problém?

Dnes je ale obrovský problém nabírání úředníků v Praze, protože státní správa je nekonkurenceschopná. Dnes není možné přijít do hlavního města z regionu a hledat si tady bydlení. Je to řešení i pro Prahu. V Praze se obrovský přetlak lidí projevuje v dopravě ale i v cenách bytů, kde je obrovská poptávka.

Samozřejmě, že to problém nevyřeší, jedná se o pár stovek lidí. Hovoříme o přesunu pěti tisíc pracovních míst. Tito lidé ale však mají svoje partnery za nimi se mohou stěhovat další s podobnou profesí. Půjdu na tenký led, ale jsem přesvědčen, že to prospěje celostátně hrubému domácímu produktu. Peníze se budou distribuovat celorepublikově a odvedou více práce. Celému státu navíc prospěje, když se nebudou tvořit velké rozdíly mezi regiony a centrem.

V důvodové zprávě také uvádíte, že po přesunu úřadů již nebude třeba stavět novou vládní čtvrť. Konzultoval jste návrh s někým z vlády?

Nekonzultoval, je to napsané v důvodové zprávě a vláda se k tomu vyjádří. Popravdě řečeno se tento návrh s úředníky konzultovat nedá, protože určitě se nedočkám podpory. To je úplně normální a přirozené, já bych udělal na jejich místě to samé. Pět tisíc lidí, velmi organizovaných, bude hodně proti. Tady však nejde pouze o pět tisíc lidí, ale o miliony, kterým to prospěje.

Jedná se o radikální myšlenku, která vzbuzuje emoce. Možná také odpor. Věřím však, že vláda z pohledu pěti let vyhodnotí návrh z dlouhodobé koncepce jako smysluplný. V Estonsku to tak udělali a za čtrnáct dní zde bude premiér. I on se k tomu může vyjádřit. Zároveň jsem požádal o podporu i Asociaci krajů, protože je to i v jejich zájmu, aby se k tomu vyjádřili.

Vyjednával jste si podporu i v jiných stranách?

Piráti se sami přihlásili o podporu. Popravdě řečeno je každý poslanec odněkud. Návrh nešel podat konsensuálně za sněmovnu, protože se podpora bude hledat až ve třetím čtení. Pro každého totiž bude jednoduché podat pozměňovací návrh tím, že se slovo Praha mění na Jihlavu. Debata tak bude velmi široká.

Netvrdím, že je návrh neprůstřelný. Někdo může přijít s jinou logikou přemístění. Shodneme se však, že Český báňský úřad může být v Ostravě a že svou logiku má, že drážní úřady budou v Pardubicích a Hradci Králové. Když však přijde někdo s tím, že mu dává větší smysl přesunout úřad do jiné lokality, tak mi to vůbec nevadí.

 

Zdroj: Ladislav Šustr, echo24

2018-11-13T14:46:49+00:00 11.Lis, 2018|