“Pojďme do voleb sami,” vyzývá Starosty před jednáním výboru Farský. Připravuje novou kampaň

/, Média, Volby 2017/“Pojďme do voleb sami,” vyzývá Starosty před jednáním výboru Farský. Připravuje novou kampaň

“Pojďme do voleb sami,” vyzývá Starosty před jednáním výboru Farský. Připravuje novou kampaň

  • Starostové se rozhodují, zda budou pokračovat v předvolební spolupráci s lidovci.
  • V úterý má celostátní vedení hnutí hlasovat, jestli přijme nabídku KDU-ČSL, zda půjdou do voleb sami či se jich nezúčastní vůbec.
  • Poslanec Jan Farský a liberecký hejtman Martin Půta vyzývají kolegy k tomu, aby partnerství s lidovci opustili

Na úterní jednání celostátního výboru hnutí Starostů a nezávislých vyrazí poslanec Jan Farský s novým plánem volební kampaně. Narychlo jej chystá během dovolené v Železných horách a věří, že až návrh kolegům představí, přistoupí hnutí na jeho návrh a půjde do voleb samo. Definitivně by tak skončila několikaměsíční epizoda, v níž se Starostové chystali kandidovat v jedné koalici s KDU-ČSL.

“Je celkem velká šance, že se do sněmovny dostaneme. Měli bychom jít do voleb sami,” prohlašuje Farský.

Přestože lidovci na květnovém sjezdu koalici schválili, změnili tento týden názor a projekt odmítli. Odradily je nízké preference pod hranicí 10 procent, kterou koalice podle zákona pro vstup do sněmovny potřebuje. Místo toho teď KDU-ČSL nabídla Starostům účast na svých stranických kandidátkách. V takovém případě by stačilo jen pět procent. “Lidovci dostali neodůvodněný strach,” domnívá se Farský.

Starostové mohou během úterka vybírat ze tří variant. Zůstat na lidoveckých kandidátkách, jít do voleb samostatně nebo se o místa ve sněmovně neucházet vůbec. Čtvrtou variantu, uzavřít partnerství s další stranou, šéf Starostů Petr Gazdík odmítá. “Pokud bychom měli kandidovat na něčí listině, byli by to jen lidovci,” řekl.

Farský jako vlivný zástupce Starostů považuje nynější nabídku účasti na lidoveckých kandidátkách za nedůstojnou. Takovou spolupráci odmítá, raději se vzdá postu lídra společné kandidátky v Libereckém kraji.

Zkusí proto přesvědčit kolegy, aby podpořili jeho plán a šli do voleb sami. Zatím sice mají preference kolem jednoho či dvou procent, Farský ale tvrdí, že pětiprocentní hranici překročí.

Jeho snahu podporuje liberecký hejtman Martin Půta. “Píší mi starostové, kolegové. Podle jejich reakcí jsem přesvědčený, že nabídku lidovců nepřijmeme. Měli bychom jít do voleb sami,” uvádí.

Farský přijde na schůzi výboru s návrhem programu a základního směru kampaně. “Připravím kandidátku se silnými osobnostmi, které se tam dosud nevyskytovaly, ale třeba se ještě objeví,” popisuje. “Starostové jsou realističtí a pragmatičtí. Nepřesvědčím je osobním nadšením, přesvědčím je skutečnostmi,” říká.

Ohlasy jiných regionálních buněk Starostů však zatím nejsou jednotné. Všechny ale hovoří o zklamání. “Osobně jsem koalici věřil a jsem překvapený, že to takhle dopadlo. Útěk lidovců chápu jako projev zbabělosti,” shrnuje názor kolegů předseda Starostů na Vysočině Lukáš Vlček.

Lidovci Starostům nabídli, že se změní jen forma spolupráce. Dohodnuté věci, jako logo či počty lidí na kandidátkách, zůstanou stejné. Návrh zatím jednoznačně odmítla pouze olomoucká organizace. “Buď sestavíme vlastní kandidátku, nebo se voleb vůbec nezúčastníme. Na listině lidovců být nechceme,” tlumočil stanovisko krajského výboru předseda Radek Brázda.

Naopak šéfka moravskoslezské organizace Ludmila Bubeníková by na kandidátce lidovců klidně zůstala. “Mně osobně by to nevadilo, ale přizpůsobím se většině,” tvrdí.

Šéf hnutí Gazdík neříká, ke které skupině se přidá. Nevylučuje možnost vzdát se voleb úplně ani variantu kývnout na lidoveckou nabídku.

KDU-ČSL nabízí Starostům šest míst v čele kandidátky a osm druhých míst. Takové podmínky spolupracující straně považuje i hejtman Půta za velkorysé. Pro srovnání, v obdobné situaci v roce 2013 přenechala TOP 09 Starostům jediný post lídra a šest druhých míst. Díky partnerství s TOP 09 dostali Starostové čtvrtinu peněz za poslanecké mandáty, lidovci jim slíbili asi třetinu.

Zdroj: Hospodářské noviny, Kateřina Frouzová, Veronika Neprašová

2017-09-11T08:07:39+00:00 21.Čvc, 2017|