Budoucnost nemusí být růžová, hájil poslanec právo občanů mít zbraň

/, Média, Nezařazené/Budoucnost nemusí být růžová, hájil poslanec právo občanů mít zbraň

Budoucnost nemusí být růžová, hájil poslanec právo občanů mít zbraň

Poslanci právě rozhodují o tom, jestli budou mít občané České republiky ústavním zákonem zajištěno právo držet a nosit zbraň. „Nebudou se zbraně rozdávat ani nic podobného,“ hájil ve Sněmovně návrh šéf výboru pro bezpečnost Roman Váňa. Změna by dala majitelům legálně držených zbraní možnost zasáhnout v případě potřeby k zajištění bezpečnosti Česka.

K přijetí je potřeba 120 hlasů, a tak je jeho přijetí nejisté. Ve Sněmovně chybí více než třicet poslanců z plného počtu dvou set.

„Česká republika je šestá nejbezpečnější na světě. Chceme, aby to tak zůstalo,“ řekl Váňa, který návrh změny ústavního zákona o bezpečnosti předložil spolu s ministrem vnitra Milanem Chovancem z ČSSD, Bronislavem Schwarzem z ANO, Janou Černochovou z ODS, Zuzkou Bebarovou Rujbrovou s KSČM a dalšími. „Budoucnost ale tak růžová být nemusí,“ varoval Váňa v parlamentní rozpravě.

„Občané České republiky mají právo nabývat, držet a nosit zbraně a střelivo. Toto právo může být zákonem omezeno a zákonem mohou být stanoveny další podmínky jeho výkonu, je-li to nezbytné pro ochranu práv a svobod druhých, veřejného pořádku a bezpečnosti, životů a zdraví nebo pro předcházení trestným činům,“ píše se v návrhu zákona.

„Slibujeme si od toho zvětšení bezpečnosti občanů České republiky. Budeme se moci postavit nesmyslné evropské směrnici, byť zákon sám nic nevyřeší,“ řekl také Váňa. Potvrdil, že zákon je reakcí na evropskou směrnici o omezení zbraní, která byla přijata přes nesouhlas České republiky. Chovanec připravuje žalobu na směrnici, k čemuž už získal i podporu vlády.

Poslankyně ODS Černochová řekla, že ústavní zákon nezastaví „absurdní“ evropskou směrnici, ale napomůže tomu, aby největší nesmysly v ní obsažené nezasáhly legální držitele zbraní. „Nevidím problém v tom, aby demokratický stát deklaroval prostřednictvím své ústavy právo občanů na legální držbu zbraní,“ řekla.

„Nikdo, ani nadnárodní či mezivládní instituce, nám nemá právo diktovat, suverénnímu demokratickému státu, jakým způsobem chce zajišťovat svou obranu a svou bezpečnost, jakou důvěru má projevovat vůči svým prověřeným a bezúhonným občanům,“ prohlásila poslankyně za ODS.

„Pokud budeme používat selský rozum, nemusíme hned každou evropskou směrnici přijímat,“ hájil návrh také komunistický poslanec Zdeněk Ondráček.

Jen vábnička na voliče, oponoval záměru Farský ze STAN

Zastáncům zákona naopak oponoval poslanec Jan Farský z hnutí Starostové a nezávislí. „Přijetím tohoto ústavního zákona nedosáhneme vůbec ničeho,“ řekl Farský. Povinnost zapracovat do českého právního řádu evropskou směrnici omezující držení některých druhů zbraní České republice zůstane, řekl s odkazem na analýzu Parlamentního institutu. „Je to jen vábnička na voliče. Přijetí ústavního zákona nemá s evropskou směrnicí nic společného,“ uvedl Farský.

Zákon nemá žádný vliv na povinnost zapracovat do českých zákonů evropskou směrnici, řekl i místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík. Přičemž zdůraznil, že on s evropskou směrnicí nesouhlasí a že europoslanci za KDU-ČSL pro ni nehlasovali.

Zdroj: www.idnes.cz, Josef Kopecký

2017-09-26T09:48:07+00:00 28.Čvn, 2017|