Premiér se podpisem koaliční smlouvy částečně vzdal svých pravomocí, řekl Zeman

/, Média, Nezařazené/Premiér se podpisem koaliční smlouvy částečně vzdal svých pravomocí, řekl Zeman

Premiér se podpisem koaliční smlouvy částečně vzdal svých pravomocí, řekl Zeman

Prezident Miloš Zeman v úterý během své návštěvy Libereckého kraje řekl, že premiér Bohuslav Sobotka se podepsáním koaliční smlouvy částečně vzdal svých pravomocí. Stále přitom trvá na tom, že ministra financí Andreje Babiše odvolá až po vypovězení koaliční smlouvy. Poslanec Jan Farský tak prezidentovi věnoval jako dárek výtisk Ústavy České republiky.

„Plně respektuji právo ministerského předsedy odvolat jakéhokoliv ministra, ale chtěl bych upozornit, že předseda vlády, a to vám možná uniklo, se dobrovolně uvázal vzdáti se části své kompetence, když podepsal koaliční smlouvu,“ řekl Zeman na setkání se zastupiteli poté, co mu poslanec Jan Farský (TOP 09) věnoval výtisk ústavy s červeně zatrženým článkem 74 a dodatkem, aby si ji přečetl. Farský se domnívá, že prezident ústavu nerespektuje, což je podle něj nebezpečný precendens.

Zeman následně prohlásil, že ústavu zná dobře a zopakoval, že dle koaliční smlouvy lze odvolat ministra pouze se souhlasem dané politické strany. Připomněl situaci z podzimu loňského roku, kdy lidovci s odkazem na koaliční smlouvu nesouhlasili s odvoláním ministra kultury Daniela Hermana kvůli jeho setkání s dalajlámou.

„Neříkám, že nebudu tento článek ústavy respektovat. Pouze jsem řekl, že je potřeba odstranit překážku, kterou se předseda koaliční strany omezil,“ uvedl Zeman s tím, že nejprve je třeba vypovědět koaliční smlouvu. Poté dle jeho slov odvolání Andreje Babiše (ANO) nebude nic bránit.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) už v pondělí uvedl, že ústava v této věci nezná žádné podmínky. Vyzval tak Zemana, aby základní zákon státu respektoval a jeho návrh na odvolání Babiše přijal.

Prezident během setkání s krajskými zastupiteli a starosty obcí Libereckého kraje rovněž řekl, že v případě podání demise premiérem byl připravený po návratu z Číny jmenovat novým ministerským předsedou Lubomíra Zaorálka (ČSSD), současného ministra zahraničí.

„Stydíme se za Zemana“

Při příjezdu na krajský úřad čekalo na Miloše Zemana asi deset odpůrců, kteří na něj pískali. V ruce měli transparenty s nápisy „Odvolejte Babiše“ či „Stydíme se za Zemana“. Prezidentovi kritici vyjadřovali svůj nesouhlas rovněž červenými kartami a tibetskou vlajkou.

Prezident je ve sporu s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), který mu navrhuje, aby k dnešnímu dni odvolal z vlády ministra financí a předsedu ANO Andreje Babiše. Prezident se však chce rozhodnout až po návratu z Číny, tedy po 18. květnu. V pondělí navíc Hrad oznámil, že k odvolání Babiše by bylo nutné zrušit koaliční smlouvu. Sobotka ale trvá na tom, že prezident má odvolat člena vlády, jestliže to navrhne premiér, žádné další podmínky v ústavě nejsou. Vyzval proto Zemana, aby respektoval ústavu. Přístup prezidenta k vládní krizi kritizuje i část senátorů, dnes se tím bude zabývat organizační výbor Senátu.

Odvolání navrhl Sobotka kvůli Babišovým kauzám týkajícím se možného ovlivňování médií a neodvádění daní. Ministr financí obvinění odmítá a výhrady označuje za cílenou kampaň.

Prezident Zeman v úterý zahájil třídenní návštěvu Libereckého kraje. Naposledy zde byl na oficiální návštěvě loni v únoru. První den se hlava státu setká především s hejtmanem, se zastupiteli a starosty obcí Libereckého kraje, druhý den zavítá například do Jilemnice či Železného Brodu a ve čtvrtek do Doks. Zeman přijíždí do kraje v napjaté atmosféře, někteří liberečtí politici jsou z jeho chování v nynější vládní krizi rozčarováni.

www.lidovky.cz; rsa; ČTK

2017-09-11T08:07:39+00:00 09.Kvě, 2017|