Po 40 měsících projednávání zřejmě končí cesta registru smluv legislativním procesem. Poslanci v úterý po několikahodinové vzrušené debatě schválili návrh v původní verzi a odmítli tak změny, s nimiž jim normu vrátili senátoři. Zákon, podle kterého se musí smlouvy státu, krajů, měst a obcí zveřejnit v registru, jinak jsou neplatné, teď míří k podpisu prezidenta.

Díky úternímu rozhodnutí sněmovny budou smlouvy nezveřejněné ve speciálním internetovém registru neplatné. Proti tomu se přitom stavěli senátoři. Podle nich měla za nezveřejnění smluv hrozit úřadům několikatisícová pokuta.

Jedenáctiparagrafový zákon projednávala sněmovna (současná i předchozí) celkem více než tři roky. Daleko větší diskuze než na plénu ale poslanci svedli s aktivisty z Rekonstrukce státu. Té se celá řada zákonodárců před volbami k podpoře zákona upsala, nakonec se ale poslanci i senátoři s iniciativou opakovaně dostali do sporu. Vadilo jim, že je aktivisté tlačí k přijetí normy a přitom za návrh sami nenesou žádnou odpovědnost.

Drtivá většina poslanců si v úterý na tlak, který proti nim v posledních dnech vyvinula Rekonstrukce státu, stěžovala. Iniciativa třeba spustila kampaň v médiích financovanou podnikatelem Radimem Jančurou a vyzývala k hromadnému posílání e-mailů premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Toho aktivisté obviňovali, že chce zákon potopit. Sobotka nakonec o registru smluv v úterý nehlasoval, je na zahraniční cestě v Číně.

„Co se týká návrhu, který schválil Senát, k němu mám jednu zásadní výhradu. Ve stručnosti tu, že už to není registr smluv. Ten šém – neplatnost nezveřejněných smluv – totiž Senát vyňal. Úplně nejhorší variantou by bylo, pokud by prošel senátní návrh,“ varoval poslance před hlasováním předkladatel Jan Farský (TOP 09 a STAN).

Babiš: Na financích tak fungujeme už rok

S Rekonstrukcí státu dlouhodobě spolupracuje například vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Ten si přijetí zákona pochvaloval. “Na ministerstvu v režimu zákona o registru smluv fungujeme už téměř rok. Každý volič by měl mít právo vidět, co úředníci placení z jejich daní podepisují za smlouvy. Za zákon jsem rád nejen jako poslanec a ministr, ale zejména jako občan,” prohlásil po přehlasování Senátu.

Zákon teď ještě musí podepsat prezident Miloš Zeman. Pokud tak učiní, stát, kraje, větší obce a další organizace budou mít povinnost zveřejňovat smlouvy v centrálním internetovém registru od poloviny příštího roku. Po dalším roce by začalo platit pravidlo, podle kterého nebude nezveřejněná smlouva účinná. Pod zákon mají spadat smlouvy s plněním nad 50 tisíc korun bez DPH.

Trvalou výjimku z povinného uveřejňování smluv dostanou malé obce a firmy, v nichž mají většinový podíl. Zákon se nebude vztahovat ani na společnosti s většinovým podílem státu, krajů nebo obcí, jejichž akcie se obchodují na burze. Konkrétně jde o energetický gigant ČEZ.

 

www.echo24.cz