Jednání s hnutím ANO? Pokoušíme se zatáhnout za záchrannou brzdu, říká poslanec STAN Jan Farský

/, Média/Jednání s hnutím ANO? Pokoušíme se zatáhnout za záchrannou brzdu, říká poslanec STAN Jan Farský

Jednání s hnutím ANO? Pokoušíme se zatáhnout za záchrannou brzdu, říká poslanec STAN Jan Farský

Starostové a nezávislí ustupují z volebních předsevzetí a jsou ochotní jednat s hnutím ANO. Pro vznik vlády ale mají tři nepřekročitelné podmínky – aby v ní nebyly trestně stíhané osoby, neopírala se o extrémisty a byla proevropská. Co všechno je k takovému kroku vede? A co si od toho slibují? I na to ve Dvaceti minutách Radiožurnálu odpovídal poslanec Starostů a nezávislých Jan Farský.

Starostové a nezávislí ve volbách říkali, že nebudou o vládě jednat ani s hnutím ANO, ani s SPD, ani s komunisty. Situace se ale podle Farského vyvíjí nečekaně a překotně, že je čas se pokusit zatáhnout za záchrannou brzdu.

„Rozhodli jsme se dát minimální průnik dohromady, ten, na kterém se strany, které se v současnosti na vládě nepodílí, shodnou,“ vysvětluje.

Nelíbí se mu například neutrální stanovisko vlády k návrhu Okamurovců o obecném referendu, který je podle něj návrhem vlastizrádným. A to, že volby vyhrálo hnutí ANO, Starostové sice ctí, ale nelze trvat na tom, aby premiérem byla trestně stíhaná osoba.

„Sice si neříkáme, že máme velkou šanci na úspěch, ale alespoň chceme zkusit tu trajektorii narušit nebo ideálně přesměrovat,“ dodává.

Děsí ho také, že mnoha lidem v hnutí ANO nevadí, že se stávají rukojmím jednoho člověka, který je vtahuje do spolupráce s SPD a komunisty. Ta ale přitom není nutná.

„Stačilo by, kdyby hnutí ANO vygenerovalo jiného kandidáta na premiéra, případně jiného člena vlády,“ říká s tím, že v tu chvíli by bylo možné složit vládu demokratických stran. „To si myslím, že je hodnota, kterou nelze přehlížet,“ uzavírá.

Zdroj: rozhlas.cz, Jan Moláček, Prokop Havel

2018-02-20T07:23:26+00:00 19.Úno, 2018|