Republiku přebírají extrémisté, museli jsme ustoupit, říká Farský

/, Média/Republiku přebírají extrémisté, museli jsme ustoupit, říká Farský

Republiku přebírají extrémisté, museli jsme ustoupit, říká Farský

Starostové a nezávislí chtějí zabránit podílu KSČM a SPD na vládě a jsou ochotní jednat s ANO o podmínkách pro podporu vlády. Nesmí v ní být ale extrémisté, trestně stíhané osoby a musí mít prozápadní směřování. „Za cenu bolestných kompromisů se posouváme z našich pozic. Na začátku jsme říkali, že s ANO jednat nebudeme. Ale při vývoji, který se děje, se hranice posouvají,“ říká v rozhovoru pro Echo24 šéf poslaneckého klubu STAN Jan Farský.

Už na vaši ochotu jednat o podmínkách pro podporu vlády reagoval premiér v demisi Andrej Babiš?

Ano, schůzka by měla být příští čtvrtek. Komunikoval s ním náš předseda Petr Gazdík. Za cenu bolestných kompromisů se posouváme z našich pozic. Na začátku jsme říkali, že s ANO jednat nebudeme. Ale při vývoji, který se odehrál, se hranice posouvají. Konaly se prezidentské volby. Připočtěme k tomu úterní rozhodnutí soudu na Slovensku. Zátěž, kterou za sebou táhne Babiš, už je veliká.

Co předcházelo rozhodnutí celostátního výboru, který odsouhlasil, aby hnutí jednalo s ANO o podmínkách pro podporu vlády?

 Široká a zajímavá debata. Ve finále konsensuální v tom, že je potřeba udělat tento poslední pokus. Jsme zděšeni z toho, jak jednoduše republiku přebírají extrémisté. To, co by bylo před dvěma lety nepředstavitelné, tedy trestně stíhaná osoba v čele vlády a extrémisté deroucí se k moci, je nyní realita. Kdybychom před dvěma lety požadovali, aby se na vládě extrémisté a trestně stíhaní nepodíleli, každý by si ťukal na čelo, proč se takové samozřejmé věci říkají nahlas. Když se vše za dva roky takto posunulo, kam se to posune za další?

Máte šest poslanců a Babiš vás k jednání o vládě v druhém pokusu už nepřizval. Jak chcete bránit tomu, co jste zmínil?

Nyní jsme sezvali ostatní demokratické strany. Jednat budou vždy dva nejvyšší představitelé strany. Budeme se snažit získat podporu. Když neuděláme nic, dostanou se komunisté a SPD k moci a budeme mít trestně stíhaného premiéra, byť v demisi. Našich šest hlasů situaci nezmění. Víme, že nenahradíme hlasy komunistů a SPD.

Je tedy vaším cílem nějak destigmatizovat jednání o podpoře s ANO?

Je to vždycky tak, že kdo udělá první krok, nese následky. Podstatné je, jestli se povedou i další kroky. Náš posun by neměl smysl, kdyby se nepodařilo zcelit demokratickou sílu. Proto jsme ostatní strany sezvali. Naše podmínky nebyly výstřel do neznáma, udělali jsme průnik toho, co jsme v posledních měsících my i ostatní demokratické strany požadovali. Tedy vládu bez extrémistů, bez trestně stíhaných osob a její prozápadní směřování.

Jak na ten posun reagují vaši voliči a straníci, kteří na jednání celostátního výboru nebyli?

Je to různorodé. Není to všeobecně očekávávaný a přijímaný krok, to je přirozené. Hlasy jsou pro i proti. Ale v absolutní většině to lidé chápou. Je pohodlné se zakopat v opozici a vykřikovat, že je premiérem trestně stíhaná osoba a komunisté a SPD se dostávají k moci. To je pohodlné, ale zároveň dost zoufalé. Toto je poslední pokus při minimálních požadavcích. S těmi jdeme do jednání.

Mezi ty požadavky patří, aby ve vládě nebyla trestně stíhaná osoba. ANO zatím vylučuje, že by slevila z představy premiéra Babiše pro příští pokus.

My jsme ustoupili z našich pozic, které jsme čtyři měsíce od voleb zastávali. ANO musí také udělat kompromis. Jsme alternativa k jednání s extremisty.

Zdroj: echo24.cz, Karolína Vaverková

2018-02-18T21:50:51+00:00 17.Úno, 2018|