Starostové navrhují změny. Týkají se EET i platů učitelů

/, Média/Starostové navrhují změny. Týkají se EET i platů učitelů

Starostové navrhují změny. Týkají se EET i platů učitelů

Starostové a nezávislí navrhnou sněmovně zrušení třetí a čtvrté fáze elektronické evidence tržeb (EET). Po jednání poslaneckého klubu STAN to řekl novinářům jeho předseda Jan Farský. Podnikatelé, kteří museli začít tržby evidovat dříve, by měli mít povinnost nadále jen v případě, že jejich obrat překročí milion. Starostové chtějí také navrhnout, aby se v rozpočtu na příští rok zvýšily platy učitelů průměrně na 38 tisíc korun hrubého, hledat chtějí i peníze na památky či silnice.

Farský řekl, že změny EET má už nejmenší poslanecký klub nové sněmovny připravené. Kroky vlády, například v pondělí schválené výjimky z EET pro předvánoční prodej ryb a pro nevidomé a hluchoslepé podnikatele, podle STAN ukazují, jak moc je systém nepřipravený. „Navrhujeme, aby u první a druhé vlny se limit pro vstup stanovil na obrat milion korun, u třetí a čtvrté vlny navrhujeme zrušení,“ řekl.

Třetí fáze začne 1. března 2018. Bude se týkat stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, stejně jako prodeje na farmářských trzích nebo služeb účetních, advokátů a lékařů. Od června 2018 se do systému zapojí vybraní řemeslníci i další služby.

Šéf STAN Petr Gazdík připomněl, že strany se před volbami shodly na růstu platů učitelů, aby činily 130 procent průměrné mzdy. „Připravujeme pozměňovací návrh k rozpočtu, v příštím roce by se měla průměrná mzda učitelů zvýšit na nějakých 38 tisíc hrubého, dělá to 20 miliard korun, které jsme připraveni do návrhu rozpočtu zakomponovat,“ řekl. Věří, že pro něj navrhne podporu u všech stran, které návrh podporovaly před volbami.

Starostové chtějí v návrhu rozpočtu na příští rok také miliardu místo navrhovaných 700 milionů korun na obnovu kulturních památek. V souvislosti s povinným posledním rokem mateřské školy chce STAN posílit dotační program pro navyšování kapacit škol a školek. „Navrhujeme minimálně o dvě miliardy korun tento dotační titul navýšit,“ řekl poslanec Vít Rakušan.

Plánování oprav silnic nižších tříd by podle představ Starostů měla umožnit dohoda o fixní částce, která by na ně putovala během celého volebního období na základě dohody s vládou. STAN hovoří zhruba p pěti miliardách.

Rozpočet na příští rok, který do Sněmovny posílá vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) by měly v komoře podpořit strany dosavadní koalice. Přihlásily se k němu i ČSSD a KDU-ČSL, které směřují do opozice.

Zdroj: ČTK, tyden.cz

2017-11-09T10:17:01+00:00 07.Lis, 2017|